Finansowanie dla sektora agro

Kredyty gotówkowe dla rolników

Kredyt dla rolnika zajmującego się uprawą ziemi, hodowlą zwierząt czy sadownictwem może przyjmować różne formy.

Bardzo popularne są tzw. kredyty preferencyjne, które dzięki wsparciu udzielanemu przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, są znacznie mniej kosztowne. Tego rodzaju kredyt inwestycyjny rolnik (osoba fizyczna) może przeznaczyć przykładowo na zakup gruntu rolnego czy wdrożenie nowej technologii podwyższającej jakość wytwarzanych przez niego produktów.

kredyt dla rolnika

Banki powszechnie udzielają rolnikom także kredytów gotówkowych na dowolny cel, które zazwyczaj są wydatkowane na spłatę bieżących zobowiązań wobec dostawców lub stanowią pokrycie dla niespodziewanych wydatków. Decyzja o przyznaniu takiego finansowania warunkowana jest przede wszystkim wysoką zdolnością kredytową (na którą wpływają dochody, prognozy zysków czy wielkość gospodarstwa ujęta w hektarach przeliczeniowych) oraz pozytywną historią kredytową zgromadzoną przez BIK.

Kredyt na zakup ziemi rolnej i maszyn

Kredyt na zakup ziemi rolnej czy kredyt rolniczy na zakup maszyn to z kolei przykłady kredytów inwestycyjnych dedykowanych sektorowi agro.
W tym przypadku kluczowe może okazać się porządne zabezpieczenie zobowiązania (np. zastaw na maszynie czy hipoteka na nieruchomości).

Co ciekawe, banki udzielają rolnikom również tzw. kredytów specjalnych, wśród których można wymienić m.in.:

  • kredyty nawozowe dla rolników,
  • kredyty suszowe (klęskowe),
  • kredyty rolnicze na zakup maszyn i urządzeń,
  • kredyty na zakup zwierząt hodowlanych.

W sytuacji, gdy rolnik spłaca jednocześnie kilka rat kredytu o różnej wielkości, prawdopodobnie najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie konsolidacja zobowiązań kredytowych. Pojedyncza rata może okazać się bowiem niższa niż łączne obciążenie z tytułu wielu równolegle spłacanych rat kapitałowo-odsetkowych. Bank podejmujący decyzję o udzieleniu kredytu konsolidacyjnego analizuje przede wszystkim zdolność kredytową, historię kredytowania oraz terminowość poprzednich spłat.

Oferta DBS Finance

Samodzielne obliczenie zdolności kredytowej rolnika może okazać się nieco skomplikowane ze względu na potrzebę oszacowania rzeczywistych dochodów (niezbędne zaświadczenia z urzędu gminy czy urzędu skarbowego, faktury, rachunki). Bez pomocy eksperta prawdopodobnie trudne będzie także spełnienie wszystkich wymogów formalnych, ustalenie kwoty kredytowania i harmonogramu spłaty, skompletowanie wniosku czy wybór oferty o najniższej prowizji i korzystnym oprocentowaniu. Decydując się na skorzystanie z naszych usług, będziesz mógł bez limitu korzystać z naszej wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. W DBS Fianance skupiamy oferty wielu banków i instytucji finansowych, dlatego w dowolnym miejscu i czasie jesteśmy w stanie przedstawić Ci najkorzystniejsze z nich. Decyzję oczywiście podejmujesz samodzielnie, ale nasza agencja finansowa będzie towarzyszyć Ci na wszystkich etapach pozyskiwania finansowania. Zaoszczędzisz w ten sposób czas, ograniczysz formalności do minimum oraz obniżysz ogólne ryzyko kredytowe.

Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami!