Jak poprawić zdolność kredytową?

jak zwiększyć zdolność kredytową
1000 667 DBS Finance

Każdy, kto chce otrzymać kredyt gotówkowy, hipoteczny albo konsolidacyjny musi wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową. Głównie od analizy aktualnej zdolności będzie zależało to, czy kredytobiorca otrzyma upragnione finansowanie.

Bank zawsze sprawdza zdolność kredytową swojego klienta, aby mieć pewność, że jest on w stanie spłacić zobowiązanie, które zaciągnie. Żeby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu, warto samodzielnie sprawdzić swoje możliwości finansowe, aby poprawić zdolność i doskonale wiedzieć, ile pieniędzy można będzie pożyczyć.

Co to jest zdolność kredytowa?

Wielu początkujących kredytobiorców zastanawia się nad tym, co to jest zdolność kredytowa. Najprościej mówiąc jest to sytuacja finansowa, w której znajduje się kredytobiorca wnioskujący o finansowanie w banku.

Bank zawsze dokonuje analizy swojego klienta, aby sprawdzić, czy jest on w stanie spłacić kredyt, który chce zaciągnąć wraz z aktualnymi zobowiązaniami finansowymi, jakie już posiada. Najczęściej o zdolności kredytowej decyduje wysokość zarobków oraz różnica pomiędzy dochodami i wydatkami na życie.

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Żeby otrzymać kredyt, zwłaszcza ten na dość wysoką kwotę, należy spełnić szereg różnych wymogów. Od czego zależy zdolność kredytowa? Przede wszystkim od takich czynników jak:

  • Wysokość osiąganych dochodów – bank przede wszystkim sprawdza, czy klient ma stałe źródło utrzymania oraz jakie wynagrodzenie otrzymywał na przestrzeni przynajmniej ostatnich 3 miesięcy. W przypadku kredytów mieszkaniowych zarobki sprawdzane są nawet z ostatniego całego roku.
  • Forma zatrudnienia – największe szanse na kredyt mają osoby, które zatrudnione są na umowę na czas nieokreślony. Duże pożyczki mogą otrzymać także przedsiębiorcy, którzy prowadzą biznes od kilku lat, ale także zatrudnieni na umowę zlecenie, ale tutaj nie można mówić o wysokich kwotach kredytu.
  • Wydatki oraz spłata zobowiązań – pracownik banku podczas badania zdolności kredytowej będzie również zadawał pytania dotyczące aktualnych zobowiązań, jak i sprawdzi, czy wcześniejsze kredyty i pożyczki były spłacane na czas oraz, czy pojawiły się jakiekolwiek problemy.
  • Historia kredytowa – zawsze w przypadku kredytu bankowe będą sprawdzane różne rejestry dłużników, takie jak BIK, KRD, BIG i InfoMonitor. Najlepiej, gdy kredytobiorca ma już historię, która pokazuje, że wzorowo spłacał zaciągnięte kredyty, dzięki czemu ma szanse na uzyskanie jeszcze większego zobowiązania finansowego.

Jak poprawić, a nawet zwiększyć zdolność kredytową?

Na początek warto przeanalizować swoją aktualną sytuację finansową. Dobrze jest policzyć swoje przychody i wydatki, aby mieć pewność, że będzie można bez problemu spłacać ratę kredytu.

Dobrym sposobem jest również zwiększenie aktualnych dochodów poprzez zatrudnienie się w dodatkowej pracy. Zwiększyć zdolność kredytową można również poprzez wnioskowanie o mniejszy kredyt, zmniejszenie aktualnych zobowiązań oraz konsolidację aktualnych pożyczek.

Żeby poprawić zdolność kredytową, w przypadku kredytów hipotecznych należy wnioskować z małżonkiem, partnerem lub przyjacielem, posiadać wysoki wkład własny oraz wybrać raty równe zamiast malejących. Te proste czynności pomogą lepiej zaprezentować się w oczach banku, kiedy potrzeba pozyskać pożyczkę gotówkową lub kredyt na mieszkanie.